Nihad Ünlükul

Risale-i Nur Ansiklopedisi - Külliyat, istişareler, çalışmalar sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Thumb

Bu madde Üstad hazretlerinin biraderzadesi hakkındadır. Tarihçe-i Hayat'ta yazısı olan kişi için Nihat Yazar sayfasına gidin.

Nihad Ünlükul Üstad hazretlerinin küçük kardeşi Abdülmecid Ünlükul'un 4 çocuğundan birisidir. Polis olarak görev yapmıştır.[1]

Şahsi Bilgiler

Diğer İsimleri:

Doğum Yeri ve Tarihi: Ergani, 1927[1]

Vefat Yeri ve Tarihi: Kayseri, 1955[1]

Kabrinin Yeri: Belli değildir.

Risale-i Nur ile Nasıl Tanıştığı

Bediüzzaman Said Nursi ile Görüşmeleri

1940'lı yıllarda kardeşi Fuad ile Üstad hazretlerini Kastamonu'da ziyaret edip 1 hafta yanında kalmıştır.

Risale-i Nur'da Nerede ve Nasıl Bahsedildiği

Kardeşim, ben de senin fikrindeyim ki Nur hizmeti için kader-i İlahî seni gezdiriyor. En muhtaç yerlere sevk eder. Hususan o havali, memleketim. Güzel levha-i hakikatin lâhikalarına geçirmek için Nur şakirdlerine gönderdik. O civarda Nurlarla alâkadar zatlara selâm.

Biraderzadem Nihad’ın gözlerinden öperim. O da babası ile beraber daima duamdadır.

اَلْبَاقٖى هُوَ الْبَاقٖى

Seni unutmayan hasta kardeşiniz Said Nursî

(Barla Lahikası)


Sâniyen: Lillahi’l-hamd Nurların her tarafta fütuhatları var. En ehemmiyetli yerlere sizin gibi kahramanlar gönderiliyor. O havalide ve Kars’ta Nurlarla alâkadar kardeşlere, hususan biraderzadem Nihad’a çok selâm ve selâmetlerine dua edip dualarını isteriz.

(Barla Lahikası)


Benim tarafımdan Risale-i Nur’la alâkadar veya bizimle dost olanlara selâm ve dua ile Davud ve Nihad, iki Muhammed ve Abdülmecid ile beraber, bütün manevî kazançlarıma her gün hissedardırlar.

(Barla Lahikası)


Sâniyen: Bu defa görüşmediğim buranın korkak müftüsü vasıtasıyla, Hulusi’nin Kars’tan bir mektubunu biraderzadem Nihad’ın mektubuyla aldım. Elhak o kardeşimiz, daima fevkalâde sadakatini ve Nurlara kuvvetli alâkasını muhafaza ediyor. Manidar bir tevafuktur ki bilmediğim halde, Nihad’ın orada bulunması ihtimaliyle, Sabri’ye ait fıkrada demiştim ki: Nihad Kars’ta ise Hulusi ile görüşür mealinde burada söylediğim ve sonra size yazdığım aynı zamanda, o ikisi şimdiye kadar sükût ettikleri halde, beraber bana mektup yazıyorlar.

(Emirdağ Lahikası-1)


İlgili Resimler/Fotoğraflar

İlgili Maddeler

Kaynakça

  1. 1,0 1,1 1,2 Şahidlerin Dilinden Bediüzzaman-2, Yazar: Necmeddin Şahiner