Kategori:Tekrarlanan Ayetler

Nurpedia.org - İman ve İslam Hakikatlerine Dair Nur Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu kategoride Kur'an'da tekrarlanan ayetler listelenmiştir. Bir yerde bir ayet (Mürselat 44, Saffat 80, 121 ve 131) başka bir ayetin (Saffat 105) parçası olarak geçmiştir. Bu durum parantez içinde (kısmen) yazılarak belirtilmiştir. Tam olarak tekrarlanmayan ayetler (yani ayetler arasında benzer kelime grupları/cümleler) aşağıdaki listeye dahil edilmemiştir.

Neml suresinin 30. ayetinde geçen ve Kur'an'da Tevbe suresi hariç tüm surelerin başında yazılan besmele için Bediüzzaman "Mesela, bir tek âyet iken yüz on dört defa tekerrür eden بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحٖيمِ‌ cümlesi," der. Hanefi mezhebine göre surelerinde başındaki besmele, ilgili surenin ayet sayısına dahil edilmemiştir. Besmele aşağıdaki listede yer almamaktadır.

Her bir kategorideki ayetler Kur'an'da geçme sırasına göre dizilmiştir.

Kur'an'da tekrarlanan toplam 96 ayetin (114 defa tekrarlanan Besmele sayılırsa 97 ayetin) 1 adedi 31 defa, 1 adedi 11 defa, 2 adedi 8 defa, 1 adedi 7 defa, 3 adedi 6 defa, 3 adedi 5 defa, 2 adedi 4 defa, 5 adedi 3 defa ve 78 adedi 2 defa tekrarlanmıştır. Toplam tekrarlanan ayet sayısı 277'dir (besmele sayıldığında 391). Bir yerde bir ayet başka bir ayetin parçası olarak tekrarlandığından tam olarak tekrarlanan ayet sayısı 276'dır (besmele sayıldığında 390).

Alt kategoriler

Bu kategoride aşağıdaki 96 alt kategori dâhil toplam 96 alt kategori vardır.

T