Avusturya'ya Uygulanan Boykot (1908)

Nurpedia.org - İman ve İslam Hakikatlerine Dair Nur Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fes boykotu sırasında yayınlanan ve fesleri atıp yerine kalpak kullananları gösteren bir karikatür. Dükkânın tabelâsında “Kalpak Mağazası” yazıyor.

Kâğıt üzerinde Osmanlı toprağı görünen Bosna-Hersek’i Avusturya'nın 5 Ekim 1908 yılında işgal etmesi üzerine Osmanlı'nın tepki olarak başta fes olmak üzere Avusturya’dan ithal edilen mallara karşı uyguladığını boykottur. Kullanılmakta olan feslerin %70'i Avusturya'dan gelmekteydi ve fes başta olmak üzere Avusturya'dan ithal edilen mallar limanlardan geri gönderildi. Fes yerine kalpak giyiminin teşvik edildiği boykot yaklaşık 4 ay sürdü ve Bâbıâli hükümetinin Bosna-Hersek’in Avusturya’ya ait olduğunu kabul edip bu topraklar üzerindeki haklarından feragat etmesiyle sona erdi. Bediüzzaman ise hiçbir Avrupa mamulatını giymeyip yerli ürünler kullanmış ve İstanbul'daki hamalları Avrupa'ya karşı iktisadi boykota teşvik etmiştir.[1]

Diğer İsimleri[düzenle]

Gerçekleştiği Tarih ve Yer[düzenle]

5 Ekim 1908 - 26 Şubat 1909 arası[1]

Harita konumu[düzenle]

Hadiseye Dahil Olanlar[düzenle]

İttihatçılar, gazeteler ve halk

Risale-i Nur'da Nerede ve Nasıl Bahsedildiği[düzenle]

İstanbul’da yirmi bine yakın hemşehrilerimi –hammal ve gafil ve safdil olduklarından– bazı particiler onları iğfal ile Vilayat-ı Şarkiye’yi lekedar etmelerinden korktum. Ve hammalların umum yerlerini ve kahvelerini gezdim. Geçen sene anlayacakları surette meşrutiyeti onlara telkin ettim. Şu mealde:

“İstibdat, zulüm ve tahakkümdür. Meşrutiyet, adalet ve şeriattır. Padişah, Peygamberimizin emrine itaat etse ve yoluna gitse halifedir. Biz de ona itaat edeceğiz. Yoksa Peygambere tabi olmayıp zulüm edenler, padişah da olsalar haydutturlar. Bizim düşmanımız cehalet, zaruret, ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı; sanat, marifet, ittifak silahıyla cihad edeceğiz. Ve bizi bir cihette teyakkuza ve terakkiye sevk eden hakiki kardeşlerimiz Türklerle ve komşularımızla dost olup el ele vereceğiz. Zira husumette fenalık var, husumete vaktimiz yoktur. Hükûmetin işine karışmayacağız. Zira hikmet-i hükûmeti bilmiyoruz.”

İşte o hammalların, Avusturya’ya karşı –benim gibi bütün Avrupa’ya karşı– (*[2]) boykotları ve en müşevveş ve heyecanlı zamanlarda âkılane hareketlerinde bu nasihatin tesiri olmuştur.

Padişaha karşı irtibatlarını ta’dil etmeye ve boykotajlarla Avrupa’ya karşı harb-i iktisadî açmaya sebebiyet verdiğimden demek cinayet ettim ki bu belaya düştüm…

(Tarihçe-i Hayat, İlk Hayatı)

Risale-i Nur'daki Diğer Alakalı Yerler[düzenle]

İlgili Resimler/Fotoğraflar[düzenle]

İlgili Maddeler[düzenle]

Kaynakça[düzenle]

  1. 1,0 1,1 http://www.haberturk.com/murat-bardakci-1908-deki-avusturya-boykotunun-oykusunu-yazdi-2009185
  2. Bedîüzzaman’a zurefadan biri bir gün, irfanıyla mütenasip bir esvab giymesi lüzumundan bahseder. Müşarün-ileyh de: “Siz, Avusturya’ya güya boykot yapıyorsunuz hem onun gönderdiği kalpakları giyiyorsunuz. Ben ise bütün Avrupa’ya boykot yapıyorum, onun için yalnız memleketimin maddî ve manevî mamulatını giyiyorum.” buyurmuştur.