Risale-i Nur'un Matbaada Basılması

Nurpedia.org - İman ve İslam Hakikatlerine Dair Nur Ansiklopedisi sitesinden
Turker (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.51, 3 Ağustos 2021 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Risale-i Nur tefsirinin mevcut kitaplarından maatbaalarda yeni yazıyla (Latin harfleriyle) ilk defa basılanı Gençlik Rehberidir. 1951 yılında Bediüzzaman'ın talebesi Muhsin Alev tarafından Üstadın teşviğiyle ve Ahmet Aytimur'un yardımıyla İstanbul'da bastırılmıştır. Külliyatın büyük kitapları ise 1956-1959 yılları arasında tamamıyla basılmıştır. Afyon mahkemesinin Risale-i Nurları serbest bırakan kararı 1956 yılı Haziran ayında kesinleştikten sonra Bediüzzaman Risalelerin ilk olarak Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle basılması arzu etmişti. Nur talebesi ve Isparta milletvekili Tahsin Tola Başbakan Adnan Menderes'i ziyaret ederek durumu anlattı ve Menderes uygun bularak Diyanet İşleri Başkanına yönlendirdi. Fakat Başbakanlık müsteşarı Ahmet Salih Kor'un muhalefet ederek araya girmesiyle bu iş akim kaldı. Bunun üzerine Atıf Ural, Cahit Türkmenoğlu, Said Özdemir, Tahsin Tola ve Salih Özcan'ın da dahil olduğu nur talebeleri Sözler mecmuasından başlayarak Ankara'da Yıldız ve Doğuş matbaalarında risaleleri bastırdılar. Sözler mecmuasını Lemalar, Mektubat, İşaratül İcaz, Mesnevi-i Nuriye, Asa-yı Musa, Şualar, Tarihçe-i Hayat ve en son Bediüzzaman Cevap Veriyor takip etti. Tarihçe-i Hayata Bediüzzaman'ın onayıyla üstad'ın resimleri de eklendi. Her birkaç formada bir, basılan numuneler Üstad'a gönderilir, Üstad tarafından tashih edilir ve bu tashihlere göre gerekli düzeltmeler yapılarak formaların basımına geçilirdi. Büyük risalelerin yanı sıra Gençlik Rehberi, Küçük Sözler ve Zühretünnur gibi küçük risaleler de Üstad'ın tashihinden geçerek basıldı. Risaleler baskıya hazırlanırken Osmanlıca hattından latin harflerine çevriliyor, Binbaşılıktan ayrılma Hayri Tanju Ağabey daktiloyla yeni harflerle yazıyor, baskıya hazırlayan talebeler imla kurallarına göre noktalama işaretlerini koyuyor ve bazı önemli yerleri vurgulamak için koyu veya italik yazıyla yazıyorlardı. Risaleler daha sonra İstanbul, Samsun ve Antalya'da basıldı ve günümüze kadar matbaalarda basılmaya devam etmiştir.[1][2]

Diğer İsimleri[düzenle]

Gerçekleştiği Tarih ve Yer[düzenle]

1951 İstanbul; 1956-1959, Ankara

Harita konumu[düzenle]

Hadiseye Dahil Olanlar[düzenle]

Bediüzzaman hz. ve başta Muhsin Alev, Ahmet Aytimur, Atıf Ural, Cahit Türkmenoğlu, Said Özdemir, Tahsin Tola, Salih Özcan ve üniversiteli genç talebeler olmak üzere nur talebeleri.

Risale-i Nur'da Nerede ve Nasıl Bahsedildiği[düzenle]

Bazı üniversiteli gençler, gençliğin iman ve ahlâkına hizmet maksadıyla 'Gençlik Rehberi’ni İstanbul’da bastırdılar'. Bunun üzerine müddeiumumîlik tarafından, 163’üncü maddeye istinaden eser laikliğe aykırı olarak, devletin temel nizamlarını dinî esaslara uydurmak maksadıyla yazıldığı, propaganda ve telkin mahiyetinde olduğu iddiasıyla Üstad, İstanbul Birinci Ağır Ceza Mahkemesine sevk olunmuştu.

(Tarihçe-i Hayat, Isparta Hayatı)


Fakat mahkeme heyeti, Risale-i Nur eserlerinin beraetine karar vermedi, müsaderesine karar verdi. Bu karar 1956 tarihine kadar devam etti. Mahkeme iki defa Nur Risalelerine müsadere kararı verdi. Temyiz Mahkemesi bu iki kararı da bozdu. Afyon Mahkemesi, Temyiz’in kararına uyarak Nurların beraetine karar verdi. Bu sefer Temyiz, usûlde noksanlık yüzünden bozdu ve eserlerin Diyanet İşlerince tetkikini istedi. Diyanet İşleri Müşavere Kurulunca bütün eserler tetkik ettirildi. Neticede Nurların hakikatini bir derece belirten bir rapor verildi. Ehl-i vukufun mezkûr raporuna istinaden Afyon Mahkemesi, Haziran 1956 tarihinde ittifakla Nurların beraetine ve serbestiyetine karar verdi. Karar kat’îleşti. Artık bu tarihten sonra merkez-i hükûmette Risale-i Nur mecmuaları matbaalarda tabedilmeye başladı.

(Tarihçe-i Hayat, Isparta Hayatı)

Risale-i Nur'daki Diğer Alakalı Yerler[düzenle]

بِاسْمِهِ سُبْحَانَهُ

اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اللهِ وَ بَرَكَاتُهُ اَبَدًا دَائِمًا

Aziz Kardeşlerimiz!

Sözler mecmuası muayyen miktarda ve ancak alıcılar sayısınca yeni yazı ile basılacağından, arzu edenlerin tahmini hediyesi olan on beş lirayı talib olanlardan toplayıp, en geç yirmi gün zarfında hasıl olan yekûnü aşağıdaki adrese göndermenizi rica ederiz.

Bu şekildeki hareketle pek çok kardeşlerin bu hizmete iştirakleri mümkün olacak. Hem de kendileri otuzüç sözü havi Sözler mecmuasına sahip olacaklardır. İnşaallah..

Not: İsteyen birden fazla kitaba abone olabilir.

الباقى هو الباقى

Kusurlu kardeşleriniz

Mustafa Türkmenoğlu

Atıf Ural

Adres:

Said Özdemir

Bend deresi, Öncüler Mahallesi No: 2

Altındağ/ANKARA

(Emirdağ-2 Lahikasından Gayrı Münteşir Kısımlar)

İlgili Resimler/Fotoğraflar[düzenle]

1951'de İstanbul'da matbaada ilk defa basılan Gençlik Rehberi

İlk Gençlik Rehberi.png

İlgili Maddeler[düzenle]

Kaynakça[düzenle]

  1. Ömer Özcan, Ağabeyler Anlatıyor, Cilt: 1 ve 7
  2. Son Şahitler, Necmeddin Şahiner, Cilt 2