Şeyheyn (Hadis)

Nurpedia.org - İman ve İslam Hakikatlerine Dair Nur Ansiklopedisi sitesinden
(Sahiheyn sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu madde İmam-ı Buhârî ile İmam-ı Müslim hakkındadır. Hz. Ebu Bekir (ra) ve Hz. Ömer (ra) için Şeyheyn (Halife) maddesine gidin.

Şeyheyn (Arapça: الشيخين) hadis ilminde iki hadis hocası anlamına gelmekte olup İmam-ı Buhârî ile İmam-ı Müslim’i birlikte ifade eder. Buhârî ile Müslim’ın el-Câmiu’s-sahih adlı eserleri beraberce “sahih hadisleri ihtiva eden iki kitap” anlamında Sahiheyn olarak anılmış ve İslâm âlimleri tarafından Kur’ân-ı Kerîm’den sonra en sahih kitaplar olarak kabul edilmiştir. Her iki hadis kitabında geçen hadislere "müttefekun aleyh" denilir ve "kaf" işaretiyle gösterilir.[1][2]

Şahsi Bilgiler[düzenle]

Diğer İsimleri: Şeyhan

Eserleri[düzenle]

Her iki alimin de El-Câmiu’s-sahih adlı eserleri vardır (halk arasında Sahih-i Buhari ve Sahih-i Müslim olarak da bilinir).

Risale-i Nur'da Nerede ve Nasıl Bahsedildiği[düzenle]

Eğirdir’de bir münakaşa-i ilmiye işittim. O münakaşa, hususan şu zamanda yanlıştır. Hattâ münakaşayı bilmiyordum. Benden de sual edildi. Muteber bir kitapta, hadîs-i Şeyheyn’in ittifakına alâmet olan ق işaretiyle bir hadîs bana gösterildi. “Hadîs midir, değil midir?” sual edildi.

Ben dedim: Böyle muteber bir kitapta, Şeyheyn hadîsinin ittifakına hükmeden bir zata itimat etmek lâzım; demek hadîstir. Fakat hadîsin, Kur’an gibi bazı müteşabihatı var. Ancak havas onların manalarını bulabilir. Şu hadîsin zahiri dahi müşkülat-ı hadîsin müteşabihat kısmından olmak ihtimali var, dedim.

(Mektubat, 28. Mektup, 2. Mesele)

Risale-i Nur'daki Diğer Alakalı Yerler[düzenle]

İlgili Resimler/Fotoğraflar[düzenle]

İlgili Maddeler[düzenle]

Kaynakça[düzenle]

  1. İslam Ansiklopedisi, Şeyheyn maddesi
  2. İslam Ansiklopedisi, Buhari maddesi