Homa

Nurpedia.org - İman ve İslam Hakikatlerine Dair Nur Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Homa.png

Homa ya da bugün kullanılan adıyla Gümüşsu, Denizli'nin Çivril ilçesine bağlı bir köy/mahalledir. Hasan Atıf Egemen'in gayretleriyle burada Risale-i Nur dersleri okunmuştur. Tahiri ağabeyin matbaada 7. Şua'yı (Âyet-ül Kübra) bastırması zamanında Homa'da ahirzaman hadislerine dair bir ders olan 5. Şua da yakalanınca bu iki hadise birbirine karıştırılarak zahiren Denizli hapsine bir sebep olmuştur. Çok sayıda Homalı nur talebesi tutuklanmış, 10 tanesi hapse girmiştir: Sami Tüzün, Homalı Ahmet Savaş, Ahmet Akçay, Mehmet Boyruca, Kadir Soyun, Hasan Çiçek, Hasan Türk, Mehmet Ertunç, Hasan Eren, Mehmet Ali Çakıcı.[1]

Coğrafi Bilgiler[düzenle]

Niteliği: Köy/Mahalle

Nüfus (yıl): -

Yüzölçümü (km2): -

Diğer İsimleri: Gümüşsu

Kıta: Asya

Ülke: Türkiye

Vilayet/Eyalet: Denizli

İlçe/Kasaba: Çivril

Mahalle/Köy:

Harita konumu: [1]

Risale-i Nur'da Nerede ve Nasıl Bahsedildiği[düzenle]

Aziz, sıddık kardeşlerim!

Homalı kardeşlerimizden Ali namında bir şakird, Hâfız Ali’nin vefatı günlerinde vefat ettiğini Sami Bey bana söylediği gibi Homalı kahramanlardan Mehmed Ali dahi bana yazdı. Ben de o Ali’yi o büyük şehit Ali’ye çok dualarda arkadaş yaptım.

Bu yakında, bizimle alâkadar bir hanım, üç kardeşimizin öldüğünü görmüştü. Tabiri: Bu iki Ali ve Risale-i Nur’a hapiste tabi olmak isteyen, asılan Mustafa, umumumuzun bedeline âhirete gittiler ve selâmetimizin hesabına feda oldular, demektir.

(13. Şua)

Risale-i Nur'daki Diğer Alakalı Yerler[düzenle]

İlgili Resimler/Fotoğraflar[düzenle]

Homa Kahramanları.png

Homa Kahramanları

İlgili Maddeler[düzenle]

Kaynakça[düzenle]

  1. Isparta kahramanları, Himmet Koçoğlu