Nuri Benli

Nurpedia.org - İman ve İslam Hakikatlerine Dair Nur Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Nuri Benli.JPG

Nuri Benli Isparta nur talebelerinden olup Risale-i Nur vasıtasıyla iman ve Kur'an hizmetlerinde bulunmuştur. Çanakkale gazisi olup bir kolu çolaktı. Isparta'nın ilk oteli onundu ve Üstad Isparta'ya ikinci gelişinde Fıtnat hanıma ait evde kalmaya başlayıncaya kadar bu otelde Üstadı misafir etti. Bir odasını dershane olarak döşemişti. Otelin altındaki bakkal dükkanında Risale-i Nur'ların teksirle çoğaltıldığı dönemde ihtiyaç olan mumlu kağıt ve teksir kağıdı tedarik eder, maddi yardımda da bulunurdu.[1]

Şahsi Bilgiler[düzenle]

Diğer İsimleri: Çolak Nuri

Doğum Yeri ve Tarihi: Isparta, 1889[1]

Vefat Yeri ve Tarihi: 1963[1]

Kabrinin Yeri: Isparta Yenice mahalle mezarlığı[1]

Risale-i Nur ile Nasıl Tanıştığı[düzenle]

Bediüzzaman Said Nursi ile Görüşmeleri[düzenle]

Risale-i Nur'da Nerede ve Nasıl Bahsedildiği[düzenle]

Fakat o hilaf-ı me’mul birden bu hâdiseden ruhuma gelen heyecan ve manevî darbe ve Nur hizmetine ehemmiyetli zarar gelmek düşünmesiyle, hiç ömrümde görmediğim bir sıkıntı ve âsabımda manevî yaralar açıldı. İhtiyarsız teessürat beni çok eziyordu. Birden Cenab-ı Erhamü’r-Râhimîn, kemal-i merhametinden o teessürat-ı manevî yaralarıma tam bir merhem olarak çok fedakâr Nuri Benli’yi ve Kastamonu kahramanı Sadık Bey’i ve İnebolu kahramanlarından İsmail’i tam bir merhem ve ilaç olarak ikinci gün gönderdi.

(Emirdağ Lahikası-1)


Risale-i Nur tesmiyesinin dokuz sebepleri içinde yalnız birisine ilişmişler. "Nur isimli, has şakirtlerinden göremiyoruz" demişler. Haşiyede cevap verildiği gibi, şimdi de Nuri Benli ve Küreli Saatçi Nuri, Nur hizmetinde mümtazdırlar. Demek tenkit edemiyorlar, cüz’î bahanelere mecbur oluyorlar.

(Şualar, 14. Şua)

Risale-i Nur'daki Diğer Alakalı Yerler[düzenle]

İlgili Resimler/Fotoğraflar[düzenle]

Nuri Benli Kabir.JPG

İlgili Maddeler[düzenle]

Kaynakça[düzenle]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Isparta kahramanları, Himmet Koçoğlu