Nurpedia:Hususi-İstişare

Risale-i Nur Ansiklopedisi - Külliyat, istişareler, çalışmalar sitesinden
Ali (Mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17:45, 5 Kasım 2016 tarihli sürüm (Kur'an metni ve sayfa isimleri)

Şuraya atla: kullan, ara

Örnek Maddeler

  • Örnek maddelerin alt başlık düzeni nasıl?
  • Ana sayfadaki örnek maddeler, özellikle resimleri itibariyle çok yer kaplıyor.

Faruk: 9 maddenin tümünden örnek koyalım. resimleri kaldıralım ya da küçültelim mobilde nasıl görüneceğine de dikkat ederek yapalım

  • Ana sayfada nurpedia nın amacını açıklayan bölüm yukarı alınmalı RNK isnadı alıntısı daha belirgin olmalı.

Faruk:Biraz uzun diye aşağıya aldım. Esas noktayı vurgulayanlar koyu olan yerler. Kısaltıp üste alabiliriz

Kur'an metni ve sayfa isimleri

Kur'an NS oluşturdum. Metni aktarmaya başlayabiliriz ancak:

* Nasıl bir format kullanacağız? Kuran:Kur'an ana sayfa olacak. Orada tüm sureleri listeleyeceğiz. Bağlantı vereceğiz tüm surelere.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3) <s>* Sayfa isimlerinde _suresi diyecek miyiz? Yoksa sadece sûre adı mı olacak? İhlas Sûresi Ankebut Suresi gibi bir kullanım öneriyorum. Çünkü sadece Ankebut başka anlama geliyor. [[Kuran:İhlas Suresi|İhlas Sûresi]] Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)</s> * Suresi mi diyeceğiz Sûresi mi? (şapka konusu) Arama yapanlar genellikle şapka koymayacaklarından ya da yanlış şapka koyabileceklerinden dolayı genel bir prensip olarak sayfa adlarından şapka kullanmadım. Kullnmamayı öneriyorum. Sadece Şualar sayfalarından Şuâlar kullandım, Şualar'dan yönlendirme yaptım (Tüm 1. Şua vb sayfaları için de yaptım bu işlemi)Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)

  • Mealleri aynı sayfada mı vereceğiz?

Bu sayfalardan Kur'an okunurken her ayetin ardından meal vermek okunuş bütünlüğünü keser. Ya ayrı bir meal sayfası yapalım ([[Kuran:İhlas Suresi (Meal)|İhlas Sûresinin Meali]]) gibi ya da sayfanın en altına ekleyelim. Benim tercihim ayrı bir sayfaya meal ekleyip ilgili sayfada bağlantısını vermek. Mesele İhlas suresi sayfasının en başına "İhlas Suresinin mealini okumak için ... sayfasına gidin" gibi bir yazı ekleriz. Ayrı sayfada vermemizin bir sebebi de: Kur'an tek ama mealleri birçok. Meallerde eksikler, hatalar da olabilir. İtiraz edenler olabilir. Hiçbir itiraza mahal olmayan Kur'an-ı Kerim ile itiraza mahal meallerin aynı sayfada verilmemesi daha uygun. İleride Meali değiştirme, başka meal ekleme, kaldırma vb. yapacağımız zaman da kolaylık olur ayrı sayfada olması.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)

  • Mealleri satır arasına mı yazacağız yoksa bir bütün olarak mı koyacağız?

Bir bütün olarak ama ayet ayet belirterek elbette Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)

* Meallerin içerisinde Hayrat/Diyanet meallerindeki açıklama şeklinde kısa tefsirleri dahil edecek miyiz? Dİyanet mealinde böyle açıklama yok. Hayratta var. Hayrat mealini inceledim. Bazı ayette açıklama ve RN'a atıf vermişler bazı ayette vermemişler. Yani tasarrufları var. Sadece meal almamız ve Diyaneti tercih etmemiz taraftarıyım. Netice Diyanet mealini herkes kabul ediyor.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3) * Tefsir için RNK referansı verecek miyiz? Bu çok derin ve geniş bir konu. Çok da zaman alıcı ve uzmanlık gerektiren. Biliyorsun tefsir için ilmi olmayanın tefsir yapması haram. Bir ayete Risale-i Nurun yanlış yerinden bağlantı verirsek hata yapmış oluruz. Şu an önceliğimiz de değil, ama ileride bir tefsir heyeti oluşur uzmanlardan ve bu çalışmayı yaparsa ekleriz. Tefsir diye namespace yaparız icabında.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)

Kuran:Fatiha Suresi sayfası hakkında yorumlarınızı alabilir miyim? Ali A. (mesaj) 17:08, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

Kuran:Fatiha 7 şeklinde linkler oluşturdum, bu konuda da fikir belirtebilir misiniz? Ali A. (mesaj) 17:36, 5 Kasım 2016 (GMT-3)