"Nurpedia:Hususi-İstişare" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Risale-i Nur Ansiklopedisi - Külliyat, istişareler, çalışmalar sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
k (Ali, Nurpedia:İstişare sayfasını Nurpedia:Hususi-İstişare sayfasına taşıdı: Hususi koruması altına aldım)
1. satır: 1. satır:
{{#allow-groups:yazar|musahhih|hadim}}
 
 
 
[[Kategori:Nurpedia]]
 
[[Kategori:Nurpedia]]
 
==Örnek Maddeler==
 
==Örnek Maddeler==

23:27, 10 Kasım 2016 tarihindeki hâli

Örnek Maddeler

*Örnek maddelerin alt başlık düzeni nasıl?

  • Ana sayfadaki örnek maddeler, özellikle resimleri itibariyle çok yer kaplıyor.

Resimler kaldırıldı.

Turker (mesaj) 21:45, 5 Kasım 2016 (GMT-3) Faruk: 9 maddenin tümünden örnek koyalım. resimleri kaldıralım ya da küçültelim mobilde nasıl görüneceğine de dikkat ederek yapalımTurker (mesaj) 21:45, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

  • Ana sayfada nurpedia nın amacını açıklayan bölüm yukarı alınmalı RNK isnadı alıntısı daha belirgin olmalı.

Faruk:Biraz uzun diye aşağıya aldım. Esas noktayı vurgulayanlar koyu olan yerler. Kısaltıp üste alabiliriz Düzeltildi Turker (mesaj) 21:45, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

Kur'an metni ve sayfa isimleri

Kur'an NS oluşturdum. Metni aktarmaya başlayabiliriz ancak:

* Nasıl bir format kullanacağız? Kuran:Kur'an ana sayfa olacak. Orada tüm sureleri listeleyeceğiz. Bağlantı vereceğiz tüm surelere.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3) <s>* Sayfa isimlerinde _suresi diyecek miyiz? Yoksa sadece sûre adı mı olacak? İhlas Sûresi Ankebut Suresi gibi bir kullanım öneriyorum. Çünkü sadece Ankebut başka anlama geliyor. [[Kuran:İhlas Suresi|İhlas Sûresi]] Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3) * Suresi mi diyeceğiz Sûresi mi? (şapka konusu) Arama yapanlar genellikle şapka koymayacaklarından ya da yanlış şapka koyabileceklerinden dolayı genel bir prensip olarak sayfa adlarından şapka kullanmadım. Kullnmamayı öneriyorum. Sadece Şualar sayfalarından Şuâlar kullandım, Şualar'dan yönlendirme yaptım (Tüm 1. Şua vb sayfaları için de yaptım bu işlemi)Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)

  • Mealleri aynı sayfada mı vereceğiz?

Bu sayfalardan Kur'an okunurken her ayetin ardından meal vermek okunuş bütünlüğünü keser. Ya ayrı bir meal sayfası yapalım ([[Kuran:İhlas Suresi (Meal)|İhlas Sûresinin Meali]]) gibi ya da sayfanın en altına ekleyelim. Benim tercihim ayrı bir sayfaya meal ekleyip ilgili sayfada bağlantısını vermek. Mesele İhlas suresi sayfasının en başına "İhlas Suresinin mealini okumak için ... sayfasına gidin" gibi bir yazı ekleriz. Ayrı sayfada vermemizin bir sebebi de: Kur'an tek ama mealleri birçok. Meallerde eksikler, hatalar da olabilir. İtiraz edenler olabilir. Hiçbir itiraza mahal olmayan Kur'an-ı Kerim ile itiraza mahal meallerin aynı sayfada verilmemesi daha uygun. İleride Meali değiştirme, başka meal ekleme, kaldırma vb. yapacağımız zaman da kolaylık olur ayrı sayfada olması.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3) Ayet ve arkasından meal şeklinde gidelim. Uygun Turker (mesaj) 21:45, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

  • Mealleri satır arasına mı yazacağız yoksa bir bütün olarak mı koyacağız?

Bir bütün olarak ama ayet ayet belirterek elbette Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)

Ayet arkasından meal şeklinde gidiyoruz

Turker (mesaj) 21:45, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

* Meallerin içerisinde Hayrat/Diyanet meallerindeki açıklama şeklinde kısa tefsirleri dahil edecek miyiz? Dİyanet mealinde böyle açıklama yok. Hayratta var. Hayrat mealini inceledim. Bazı ayette açıklama ve RN'a atıf vermişler bazı ayette vermemişler. Yani tasarrufları var. Sadece meal almamız ve Diyaneti tercih etmemiz taraftarıyım. Netice Diyanet mealini herkes kabul ediyor.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3) * Tefsir için RNK referansı verecek miyiz? Bu çok derin ve geniş bir konu. Çok da zaman alıcı ve uzmanlık gerektiren. Biliyorsun tefsir için ilmi olmayanın tefsir yapması haram. Bir ayete Risale-i Nurun yanlış yerinden bağlantı verirsek hata yapmış oluruz. Şu an önceliğimiz de değil, ama ileride bir tefsir heyeti oluşur uzmanlardan ve bu çalışmayı yaparsa ekleriz. Tefsir diye namespace yaparız icabında.Turker (mesaj) 07:44, 1 Kasım 2016 (GMT-3)

Kuran:Fatiha Suresi sayfası hakkında yorumlarınızı alabilir miyim? Ali A. (mesaj) 17:08, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

Ayet, meal ve gizli çapalar güzel. Kur'an ana sayfasında sureler hakkında genel bilgileri veriyoruz. Nurpedia'daki maddede de (bkz. Ankebut Suresi) bu bilgileri veriyoruz. Burada da vermeye gerek var mı? Teklifim burada (Kuran namespace'de) sadece ayetler ve türkçe mealleri+gizli çapalar olsun. Turker (mesaj) 21:45, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

Kuran:Bakara Suresi sayfasını oluşturdum. Kur'an-ı Kerim in en uzun sûresi olması nedeniyle buradaki tecrübe önemli. Bir göz atabilir misiniz? Ayn duraklarına göre 40 bölüme ayırdım. Ali A. (mesaj) 23:11, 6 Kasım 2016 (GMT-3)

Kuran:Fatiha 7 şeklinde linkler oluşturdum, bu konuda da fikir belirtebilir misiniz? Ali A. (mesaj) 17:36, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

Uygun. Ortak bir gösterim tarzı belirleyelim. Ben Ankebut-60 diye örnek madde oluşturmuştum. "Ankebut-60" mı "Ankebut 60" mı kullanalım? İkinci göze daha güzel görünüyor. Turker (mesaj) 21:45, 5 Kasım 2016 (GMT-3)

Tiresiz olması bence de daha güzel, ansiklopedi tarafında da Kuran tarafında da "Sureadı ayetnumarası" sistemini uygulayalım bence. Toplu şekilde yönlendirme sayfaları oluşturulabiliyor mu bakacağım. Ali A. (mesaj) 23:11, 6 Kasım 2016 (GMT-3)

Kur'an Hattı ve meali

Kuran hattını bizim alıştığımız usulde olsa daha iyi olur diye düşünüyorum.

Turker (mesaj) 10:23, 8 Kasım 2016 (GMT-3)

Mealler için 4 seçenek var: hayrat (heyet hazırlamış), diyanet eski, diyanet yeni (http://http://mushaf.diyanet.gov.tr/), diyanet vakfı (şu an ekli olan, androis risale okuma meal için de bu alınmış)

Turker (mesaj) 10:23, 8 Kasım 2016 (GMT-3)